in

Întâlnire de lucru a ISU Argeș la Centrul Eparhial

(Publicat în: 4 aprilie 2019)

O echipă a ISU Argeș a fost prezentă la Centrul Eparhial din Curtea de Argeș pentru a face instruirea anuală în domeniul situațiilor de urgență. La această ședință au participat părinții protoierei de la cele șașe protopopiate ale Eparhiei, împreună cu stareții și starețele de la toate mănăstirile argeșene. Acțiunea s-a desfășurat cu binecuvântarea și sub îndrumarea Înaltpreasfinţitului Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului.

Activitatea a fost susținută de specialiști din cadrul Inspecției de Prevenire și Serviciului Pregătire pentru Intervenție și Reziliența Comunităților. S-a discutat despre avizarea-autorizarea obiectivelor de cult. De asemenea, s-a pus accent pe pregătirea personalului în domeniul situațiilor de urgență.

Cu această ocazie au fost discutate regulile și măsurile de prevenire a incendiilor la lăcașurile de cult, având în vedere că urmează perioada Sărbătorilor Pascale.

 

Masa bucuriei creștine – Mănăstirea Glavacioc

Concursul Național Catehetic Hristos: sufletul satului meu, în Protoieria Câmpulung- Muscel