in

Întâlnire duhovnicească la Seminarul Teologic „Neagoe Vodă Basarab” din Curtea de Argeș

(Publicat în: 31 mai 2016)

Astăzi, 31 mai 2016, elevii Seminarului Teologic Liceal Ortodox Neagoe Vodă Basarab din municipiul Curtea de Argeș s-au bucurat de Binecuvântarea Arhierească a Părintelui Arhiepiscop Calinic al Argeșului și Muscelului, care a fost prezent în mijlocul învățăceilor întru ale teologiei.

Înaltpreasfinția Sa a analizat situația școlară a elevilor seminariști, a asistat la orele predate, și a îndemnat pe tinerii teologi să participe la viața Bisericii, prin studiile pe care le întreprind în școală, dar și prin rugăciune la sfintele slujbe. De asemenea, a pus la inima profesorilor să vegheze și să țină permanent candela învățământului teologic aprinsă.

Ziua Rezervistului Militar în Protoieria Curtea de Argeș

Parteneriat social între Biserică și Școală în Topoloveni