in

Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, cateheză la parohia Bătușari, Protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 22 noiembrie 2018)

Sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului a fost instituită în secolul al VIII-lea. Prin urmare, Biserica a stabilit că în ziua de 21 noiembrie a fiecărui an, să avem o sărbătoare a Maicii Domnului. Această sărbătoare este numită Intrarea în Biserică sau în Templu a Maicii Domnului și ne amintește de pregătirea duhovnicească a Fecioarei Maria, timp de doisprezece ani, de la vârsta de trei ani până la vârsta de cincisprezece ani, în Templul din Ierusalim.

Biserica parohiei Bătușari din municipiul Curtea de Argeș, a primit pe elevii argeșeni, care au ascultat un cuvânt catehetic, rostit de părintele slujitor Ungurenuș Florentin, după care au primit daruri.

Alături de cei necăjiți, parohia Sfântul Ioan Botezătorul din municipiul Pitești

Bucuria de a dărui, parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena, protoieria Curtea de Argeș