in

Intrarea în Biserică a Maicii Domnului – cateheză la parohia Bătușari, protoieria Curtea de Argeș

Sfinții Părinți au rânduit ca sărbătoarea Maicii Domnului să fie așezată la începutul Postului ca să ne dăruiască un model de pregătire pentru sărbătoarea Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare a desfășurat o activitate catehetică în biserica parohiei Bătușari din municipiul Curtea de Argeș.

Părintele slujitor Ungurenuș Florentin a rostit un cuvânt catehetică în care a îndemnat elevii că trebuie să devenim și noi Biserică Sfințită, să ne pregătim pentru primirea Mântuitorului Iisus Hristos Care S-a născut în peștera din Betleem, dar Care vrea acum să se nască duhovnicește în peștera sufletului nostru. Sufletul nostru prin păcat se întunecă și se răcește asemenea unei peșteri, dar prin rugăciune, prin ascultarea Cuvântului lui Dumnezeu, se luminează și se încălzește.

Vizită duhovnicească la bătrânii de la Centrul medico-social din Rucăr

Parohia Mavrodolu a dăruit manuale de religie copiilor