in ,

Întru cinstire biruitoare

(Publicat în: 6 noiembrie 2018)

Argeşul cel cuminte şi ortodox s-a mai îmbogăţit o dată în Curtea sa istorică. Edilii oraşului, la stăruinţa lui Romică Dumitrescu, au ridicat, în anul 2006, un monument în cinstea veteranilor de război care vieţuiesc în această frumuseţe a lumii văzute, cât şi pentru cei care s-au dus în Ţara de peste veac. Primarul Gheorghe Nicuţ se bucura ca un prunc de reuşita proiectului gândit de arhitectul Florin Scărlătescu!

Curtea de Argeş are cel mai frumos monument din lume.

Însuşi Brâncuşi saltă de bucurie!

România se înalţă din lumea luptătoare în lumea biruitoare!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 6 noiembrie 2018

Sinaxar 7 noiembrie 2018