in

Întru Învierea Domnului – concert de muzică sacră la parohia Adormirea Maicii Domnului din Pitești

(Publicat în: 23 aprilie 2019)

Cântarea închinată lui Dumnezeu este o formă sensibilă de rugăciune, care crează o legătură aparte între omenesc și divin. Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, în Duminica Intrării Domnului în Ierusalim la parohia Adormirea Maicii Domnului din Municipiul Pitești, Sectorul Cultural și Comunicații Media împreună cu Centrul Cultural Județean Argeș, au adus bucurie în sufletele creștinilor.

Corul Ars Nova a susținut un concert pascal în curtea sfintei biserici, după oficierea Sfintei Liturghii, în prezența a numeroși iubitori de muzică și frumos.

Rugăciunea și cântarea corală au fost armonios împletite cu darurile care au fost pregătite pentru beneficiarii din Centrul de Servicii pentru Persoane cu Handicap din Trivale și Centrul de Îngrijire și Asistență Pitești, deoarece preoții slujitori și coriștii au cântat pentru aceste suflete necăjite.

Emoția a fost deplină, atât pentru organizatori, cât și pentru cei care au primit cântarea și bucuria darului.

Daruri pentru credincioșii din cătunele izolate – Așezământul Sfinții Împărați din protoieria Pitești

Atelier de încondeiat ouă la parohia Buna Vestire din Pitești