in

Învierea Domnului Hristos este Învierea noastră, cateheză la parohia Sfântul Apostol Toma din Pitești

(Publicat în: 18 mai 2019)

Învierea lui Hristos este învierea noastră a celor ce zăceam jos, la pământ (…) Învierea și slava lui Hristos este, însă, slava noastră, care are loc, se face arătată și văzută nouă prin Învierea Lui întru noi; căci însușindu-Și o dată (prin Întrupare) cele ale noastre, cele pe care le face întru noi Și le atribuie Lui Însuși. Învierea sufletului este, deci, unirea cu viața; căci așa cum trupul mort, dacă nu primește întru sine sufletul viu și nu se amestecă în chip neamestecat cu acesta, nu se spune că este și nu poate să fie viu dacă nu se unește în chip negrăit și necontopit cu Dumnezeu, care e cu adevărat viața veșnică ( I Ioan, 5, 20).

Elevii Școlii Gimnaziale I.L. Caragiale din municipiul Pitești, coordonați de părintele profesor Pleșa Victor Marius, au făcut ora de Religie în biserica parohiei Sfântul Apostol Toma din localitate. A fost rostit un cuvânt catehetic despre Învierea Domnului, după care a urmat un dialog între cei prezenți.

Masa bucuriei, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Zâmbet în suflet de copii, parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena, protoieria Curtea de Argeș