in

Învierea Domnului – taina vindecării noastre, cateheză parohia Buna Vestire din Pitești

(Publicat în: 9 aprilie 2019)

Biserica ne învaţă că omul a căzut în păcat şi în moarte din pricina neascultării. Mai întâi, a fost moartea spirituală şi pe urmă cea trupească; sufletul a căzut din harul necreat al lui Dumnezeu, iar mintea s-a desprins de comuniunea cu El şi s-a întunecat, transmiţând şi trupului acest întuneric sau această moarte. De aici întreaga tragedie a umanităţii şi izvorul bolilor celor de multe feluri. Această mântuire sau taină a vindecării neamului omenesc a venit prin Fiul lui Dumnezeu întrupat din Sfânta Fecioară Maria, Fiu Care prin Moarte, Înviere şi Înălţarea la cer a devenit Răscumpărătorul şi Mântuitorul nostru. Pentru că nu am fost doar răscumpăraţi, ci şi mântuiţi.

Părintele slujitor Olteanu Mircea Valentin de la parohia Buna Vestire din Pitești a susținut o activitate catehetică la Liceul de Arte Dinu Lipatti, în prezența elevilor din ciclul primar, și a cadrelor didactice: Iuliana Bădicioiu, Olteanu Camelia, Ilie Valentina, Radu Adriana, Șandru Dana și Rîndașu Aurica.

În finalul activității au fost oferite iconițe și cărți de rugăciune.

 

 

Cercetarea aproapelui – parohia Glavacioc, protoieria Costești

ZIUA FRANCOFONIEI sărbătorită la Școala Băiculești