in ,

Iscodind pe Dumnezeu

(Publicat în: 24 octombrie 2018)

În decursul vremii, oamenii de orice fel şi-au îndreptat, nu doar gândul curat la Dumnezeu, ci şi admiraţia plină de iubire neîntunecată de furtunile vieţii. Oricare dintre ei ca şi Sfântul Antonie iscodeau mereu înţelepciunea şi adâncul judecăţilor lui Dumnezeu.

El era supărat pe Dumnezeu că unii mor prea tineri, iar alţii ajung la bătrâneţe adâncă şi neputincioasă. Sau că unii sunt prea săraci, iar alţii prea bogaţi.Că nelegiuiţii grabnic se îmbogăţesc, iar cei sărmani şi drepţi mai mult sărăcesc.

Când era mai vehement, un glas a venit spre el şi i-a zis: „Antonie, ai grijă de ale tale! Acestea sunt judecăţile lui Dumnezeu şi nu-ţi ajută cu nimic să le cunoşti!”

N-avem ce căuta în găzduşagul lui Dumnezeu!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 24 octombrie 2018

ZIUA MĂRII NEGRE sărbătorită la Grădinița Căsuța cu Povești din Curtea de Argeș