in ,

Joaca de-a nefiinţa

(Publicat în: 12 februarie 2019)

Cine nu citeşte adesea anunţuri că x sau y au trecut din fiinţă în nefiinţă. Nimeni n-ar dori să ia seama la conţinutul acestui cuvânt. Parcă l-ai arunca ca să nu mai auzi de el. Tot gândindu-mă la povestea aceasta, am înţeles că noi am venit din fiinţă (tata, mama, moşi – strămoşi, Creatorul!) şi am luat chipul fiinţării pentru o vreme, aici pe spinarea pământului care ne duce liniştit prin Univers.

După ce trecem în Ţara de peste veac, intrăm într-o nouă eră a spiritului, în suprafiinţare.

Aşa trecem de la început, pe rând, din fiinţă prin fiinţare în suprafiinţare.

Numai aşa ne stă bine căciula pe cap ca să se creadă că spun: mintea!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 12 februarie 2019

Hrană pentru trup, bucurie pentru suflet – parohia Rădești, protoieria Mioveni