in

La Mioveni s-a lansat filmul documentar „CINE A FĂCUT ROMÂNIA MARE”

(Publicat în: 24 martie 2019)

În sala mare a Centrului Cultural din orașul Mioveni, în prezența Părintelui Arhiepiscop Calinic, vineri seara, a fost lansat  filmul documentar „CINE A FĂCUT ROMÂNIA MARE”.

Filmul este o producție unică, un regal de interviuri cu personalități ale României actuale.

Documentarul este  ilustrat cu imagini din viitorul film artistic “ JURNAL DE RĂZBOI” ce va putea fi apreciat ca, probabil, cea mai mare producție cinematografică construită pe baza a două jurnale de război de acum o sută de ani, aparținând a doi ofițeri ai armatei române: sublocotenenții Gheorghe Bădescu din Slănic și Nicolae Șuța din Domnești.

Aceste jurnale se regăsesc în volumului “JURNAL DE RĂZBOI – Mărturii din tranșeele întregirii României”, o carte coordonată de argeșeanul Dan Drăgoi și apărută cu la îndemnul și cu binecuvântarea Chiriarhului Argeșului și Muscelului.

Filmul este o superbă renaștere a mândriei de a fi argeșean și un exemplu de a spune că județul nostru s-a aflat în fruntea luptei pentru afirmarea identității naționale.

Evenimentul este organizat de Asociația Ordessos, în parteneriat cu Primăria orașului și Centrul Cultural Mioveni.

Omul şi stelele

Taina Sfântului Maslu pentru credincioșii nevăzători din Pitești