in ,

Lectură bună

(Publicat în: 5 ianuarie 2019)

Se pune uneori întrebarea după cum e şi firesc: ce cărţi trebuie să citim în viaţa noastră? Răspunsurile pot fi diferite. Greutatea vine şi de acolo, că oricât ne-am strădui, nu putem să ne asemănăm niciodată în privinţa culturii.

Relativismul, ca orice lucrare, se arată şi prin această dumbravă, unde unii se odihnesc întru zăbava cititului.

Pentru a ne bucura de o lectură bună, voi arăta că: „Un păgân, pentru a combate creştinismul, citise cu deosebită atenţie Noul Testament. Drept urmare, în sufletul său a năvălit o dragoste atât de mare pentru Iisus Hristos încât a devenit creştin”.

Iată cum o lectură bună poate însufleţi şi poate câştiga un suflet pentru un lucru bun!

Să ne ferim de lecturile otrăvite!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 5 ianuarie 2019

Sinaxar 6 ianuarie 2019