in ,

Lectură bună

(Publicat în: 1 mai 2020)

Se pune uneori întrebarea, după cum e şi firesc: ce cărţi trebuie să citim în viaţa noastră? Răspunsurile ar fi foarte diferite. Greutatea ar veni şi de acolo, că oricât ne-am strădui, nu putem să ne asemănăm niciodată în privinţa culturii.

Relativismul, ca orice lucrare, se arată şi prin această dumbravă, unde unii se odihnesc întru zăbava cititului.

Pentru a ne bucura de o lectură bună, voi arăta că: „Un păgân, pentru a combate creştinismul, citise cu deosebită atenţie Noul Testament. Drept urmare, în sufletul său a năvălit o dragoste atât de mare pentru Iisus Hristos încât a devenit creştin”.

Iată cum o lectură bună poate însufleţi şi câştiga un suflet pentru un lucru bun!

Să ne ferim de lecturile otrăvite!

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 2 mai 2020

Daruri pentru bătrânii de la Azilul din Beleți