in

Legătura permanentă a omului cu Dumnezeu – cateheză parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 1 februarie 2019)

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Învățământ, Biroul de Cateheza și Activități cu Tineretul se desfășoară activități catehetice cu copii, tineri și adulți,   la parohia Mavrodolu din Pitești prin preoții  Dumitrescu Horia și Stănescu Paul Adrian s-a desfășurat o astfel de activitate catehetică după săvârșirea Sfintei Liturghii, la aceasta au participat copiii prezenți alături de părinții lor la Biserica Sfântul Stelian Paflagonul.

A fost rostit un cuvânt de învățătură în care s-a subliniat importanța legăturii permanente a omului cu Dumnezeu prin participarea la sfintele slujbe, rugăciune și fapte bune. Copiii la rândul lor au rostit rugăciuni, la final primind dulciuri și cărticele de rugăciuni și povești din partea parohiei.

 

Samarineanul milostiv, parohia Priboienii de Jos, Protoieria Topoloveni

Slujire Arhierească în Paraclisul Centrului Eparhial