in

Liturghie Arhierească în Catedrala Arhiepiscopală a Sfintei Mucenițe Filoteea

(Publicat în: 27 ianuarie 2019)

În duminica a treizeci și una după Rusalii, numeroși credincioși argeșeni, dar și pelerini veniți să aducă rugăciune la racla cu moaștele Sfintei Mucenițe Filoteea, au participat la Sfânta Liturghie oficiată de Părintele Arhiepiscop Calinic, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, în care a vorbit despre pericopa evanghelică din această duminică, subliniind faptul că din această vindecare a orbului din Ierihon învățăm credința lui puternică în Dumnezeu, entuziasmul și perseverența lui în credință, chiar dacă erau destui cei care căutau să-l potolească și să-i oprească acest elan către Părintele Luminilor. În final, Chiriarhul Argeșului și Muscelului a pus la inima celor prezenți necesitatea de a-L urma pe Hristos și de a răspunde chemării Sale divine.

 

Să vorbim mai puțin și să trăim mai mult

Sinaxar 28 ianuarie 2019