in

Liturghie Arhierească în Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș

(Publicat în: 5 martie 2020)

În Duminica Izgonirii Protopărinților Adam și Eva din Rai,  credincioșii argeșeni au participat cu bucurie la Sfânta Liturghie oficiată în noua Catedrală Arhiepiscopală construită în municipiul Curtea de Argeș, având hramurile Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil și Sf. Mc. Filoteia. Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a adresat un cuvânt de învățătură creștinilor veniți într-un număr foarte mare, vorbindu-le despre folosul postului, precum și de grija pe care trebuie să o avem de a învinge virusul păcatului ce ne poate distruge sufletul.

Noua catedrală din municipiul Curtea de Argeș are rol de necropolă regală şi arhiepiscopală fiind rezultatul parteneriatului încheiat în data de 10 mai 2009 între Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului şi Casa Regală a României.

 

Să fericim pe alţii

Sinaxar 3 martie 2020