Liturghie Arhierească în paraclisul Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica

În duminica a 32-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului șiMuscelului, a oficiat Sfânta Liturghie în paraclisul Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica aflat în incinta Centrului Eparhial. Cu această ocazie Înaltpreasfinția a amintit în cuvântul de învățătură despre mesajul evangheliei din această duminică. În acest sens a fost evidențiat comportamentul deosebit al vameșului Zaheu care a unit pocăința lacrimilor cu cea a faptelor.
Paraclisul Sf Ierarh Calinic de la Cernica din Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului a fost terminat în anul 2008, fiind folosit ca spaţiu de rugăciune pentru personalul centrului eparhial.

 

155 de ani de la Unirea Principatelor Române

Liturghie Arhierească la schitul Sf. Pantelimon