in

Liturghie Arhierească în parohia Frătici Vârșești din Protoieria Pitești

(Publicat în: 24 martie 2019)

În a doua duminică din Postul Paștelui, credincioșii din parohia argeșeană Frătici – Vârsești au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, împreună cun un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul rostit cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a vorbit despre relația care există între suflet și trup, amintind că iertarea păcatelor este esențială pentru vindecarea de boli.

Motivul principal al prezenței Chiriarhului Eparhiei în parohia Frătici-Vârsești a fost instalarea noului preot în persoana părintelui Ghețea Constantin.  Cu această ocazie au fost oferite Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheile bisericii, precum și un set de cărți care îl au ca autor pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic.

Biserica parohiei Frătici-Vârsești se află în comuna Vedea și  poartă hramul Sf. Cuv. Parascheva.  A fost construită în anul 1934 pe locul unei alte biserici  ridicată între anii 1892-1896.

Unic din prima secundă – o nouă ediție a Marșului pentru viață

Sinaxar 25 martie 2019