in

Liturghie Arhierească la Mănăstirea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din Corbeni

(Publicat în: 23 decembrie 2018)

În Duminica dinaintea praznicului Nașterii Domnului, credincioșii argeșeni au participat la Sfânta Liturghie oficiată în biserica mănăstirii Sf. Ioan Botezătorul – Antonești din comuna Corbeni. Ierarhul Argeșean a vorbit credincioșilor despre pruncul Iisus care devine casnicul nostru în fiecare an la sărbătoarea Crăciunului.

Mănăstirea cu hramul „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din comuna Corbeni a fost construită pe un teren donat în anul 1943 de Gheorghe Erbaşu. Lucrările au rămas nefinalizate, biserica fiind folosită mult timp ca staul pentru oile localnicilor.

După anul 1989, la iniţiativa Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Calinic, au început lucrările de reconstruire, care au fost terminate în anul 2004, mănăstirea fiind sfinţită în data de 24 iunie, în ziua de cinstire a Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul.

 

Sfințirea monumentului „Haiducii Muscelului” în comuna Nucșoara

Sinaxar 24 decembrie 2018