in

Liturghie Arhierească la parohia Sfântul Vasile cel Mare din municipiul Curtea de Argeș

(Publicat în: 1 ianuarie 2019)

La început de An Nou, credincioșii parohiei Sfântul Vasile cel Mare din cartierul Ivancea din municipiul Curtea de Argeș, s-au bucurat de Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură: „Să rugăm pe Milostivul Dumnezeu, Dăruitorul harului sfințitor al faptelor bune, să ne bincuvânteze pe noi toți, cler și popor românesc de pretutindeni, de aproape sau de departe, cu darurile Sale de pace, bucurie sfântă, sănătate întreagă, vreme bună, ploi la vreme, oprirea furtunilor, războaielor între noi și între neamuri, roade îmbelșugate în casa și în Țara noastră, România.

Tuturor românilor, popor binecuvântat al lui Dumnezeu, astăzi la Praznicul Tăierii Împrejur a Mântuitorului și la sărbătoarea Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, Vă dorim din inimă, un stil nou de viață pentru suflet și un regim alimentar grijuliu pentru trup, pace și bucurie de la Împăratul Veacurilor, întru mulți ani, buni, sănătoși și roditori!”

Omenie discretă

Sinaxar 2 ianuarie 2019