in

MAICA DOMNULUI – MAMA TUTUROR CREȘTINILOR, cateheză la parohia Lăzărești, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 19 august 2019)

Precum florile au nevoie de apă pentru a ne încânta cu frumusețea și mireasma lor, tot așa tinerele vlăstare ale societății trebuie adăpate cu apa înțelepciunii și a bunei cuviințe pentru a străluci mai apoi prin marile izbânzi ale vieții lor.

La Parohia Lăzărești s-a desfășurat o activitate catehetică. Preotul coslujitor Geantă Horațiu – Ioan a vorbit copiilor aflați în biserică despre binecuvântările pe care Dumnezeu le revarsă asupra creștinilor prin mijlocirile Maicii Sale Preacurate, îndemnându-i la dobândirea stării de fii ai Maicii Domnului prin urmarea virtuților Sale: curăția, smerenia și iubirea.

La final, copiii au primit iconițe și dulciuri.

Samarineanul milostiv, parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II, protoieria Pitești

Milostenia, poartă către Cer – parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș