in

Mănăstirea Sfântul Ilie Paltinul și-a prăznuit hramul

(Publicat în: 20 iulie 2019)

Mănăstirea Sf. Ilie Paltinul din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului și-a sărbătorit astăzi hramul. Foarte mulți pelerini au urcat pe Transfăgărășan, la cota 1200 m, pentru a participa la Sfânta Liturghie care a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

De asemenea a fost săvârșită slujba parastasului pentru toți ctitorii care au contribuit în timp la construcția acestui ansamblu monastic, precum și pentru toți lucrătorii care au pierit în timpul lucrărilor executate la Transfăgărășan.

În cuvântul rostit cu această ocazie, Chiriarhul Eparhiei a vorbit despre evlavia pe care trebuie să o avem față de sfinți, dar și de eforturile depuse la construcția mănăstirii pe unul dintre cele mai cunoscute trasee turistice din România.

Acest Sfânt Altar, cu hramurile Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul și Acoperământul Maicii Domnului, s-a ridicat în perioada anilor 1994-2015.

Puterea plantelor medicinale: Lumânărica

Sinaxar 21 iulie 2019