in

Manuale de Religie pentru elevi, oferite de parohia Găvana IV din Pitești

(Publicat în: 11 noiembrie 2016)

Legat de educația religioasă, Eminescu o vedea mai mult decât necesară: credința, considera poetul, este una din cele mai importante moșteniri pe care Biserica, Școala și familia le pot transmite viitorimii; prin religie, învățăceii ajung să diferențieze valorile perene de cele trecătoare; educația religioasă contribuie la formarea personalității, învățându-i să caute frumosul, bunătatea, să iubească pe Dumnezeu și pe semeni, să poarte recunoștință față de înaintași, să privească viitorul cu responsabilitate.

Elevii de la Școala Gimnazială nr. 15 Adrian Păunescu din municipiul Pitești, au primit vizita părinților slujitor Iordache Ion și Mititelu Andrei de la parohia Găvana IV care le-au dăruit manualele de Religie

Biblia în limba română la Școala Valea Danului, Protoieria Curtea de Argeș

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Sfânta Vineri – municipiul Pitești