in ,

Marele Meşterilă

(Publicat în: 12 martie 2020)

Când e vorba de lucruri şi stări extrem de serioase, vine câte un bolovan, care trântit în mijlocul unui lac, face cercuri – cercuri, până în cele mai îndepărtate întinsuri. Aşa este şi cu ştirile „bombă” date la anumite ore şi soroace.

Când credeai că poţi vedea ceva palpabil, adică surpriza arătării lui Iisus Hristos, sub formă de oase goale, auzi chiar de la arheologul Amos Kloner, care a descoperit cele 10 sicrie, în anul 1980: „Nu sunt dovezi că s-a descoperit mormântul lui Iisus!” Cinste ţie, Amos Kloner!

Pe mapamond, de câteva zile, numele lui Iisus, a fost rostit şi văzut, de milioane şi miliarde de oameni. Chiar dacă unii au îndoieli asupra existenţei lui Iisus, ca Fiu al lui Dumnezeu, le amintim, şi-i îndemnăm, să citească acolo, unde însăşi diavolii îl mărturisesc astfel: „Iar duhurile necurate, când Îl vedeau, cădeau înaintea Lui şi strigau zicând: Tu eşti Fiul lui Dumnezeu!” (Marcu 3, 11).

Iar când a vindecat demonizatul din Gadara, duhul necurat: „Văzându-L de departe pe Iisus, a alergat şi s-a închinat Lui şi strigând cu glas puternic, a zis: Ce ai cu mine, Iisuse, Fiule al lui Dumnezeu Celui Preaînalt?” (Marcu 5, 7).

Se vede că unii n-au ajuns nici la nivelul demonilor, pentru a mărturisi pe Iisus ca Fiu al lui Dumnezeu.

Calinic Argeșeanul

 

 

Sinaxar 13 martie 2020

Sinaxar 14 martie 2020