in

Mărțișorul, vestitorul primăverii, parohia Expo Parc,Protoieria Pitești

Poetul George Coșbuc, într-un studiu dedicat mărțișorului afirma: „Scopul purtării lui este să-ți apropii soarele, purtându-i cu tine chipul. Printr-asta te faci prieten cu soarele, ți-l faci binevoitor să-ți dea ce-I stă în putere, mai întâi frumusețe ca a lui, apoi veselie și sănătate, cinste, iubire și curăție de suflet.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a desfășurat de Ziua Mărțișorului, o activitate în biserica parohiei Izvorul Tămăduirii – Expo Parc, protoieria Pitești, în care preoții slujitori Grecu Nicolae și Odă Nicolae au oferit câte un mărțișor și o icoană tuturor doamnelor și domnișoarelor prezente la slujbă.

Cum l-am cunoscut pe Părintele Cleopa

Rugăciunea, o primăvară duhovnicească – cateheză parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș