in

Mărțișorul, vestitorul primăverii și al bucuriei la Filiala Surzilor din Pitești

Poetul național George Coșbuc, cu atenția îndreptată spre mărțișor afirma: „Scopul purtării lui este să-ți apropii ție-ți soarele și bucuria, purtându-i cu tine chipul. Prin aceasta te faci prieten cu soarele, ți-l faci binevoitor de iubire și curăție de suflet.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a desfășurat de Ziua Mărțișorului, o activitate misionar-catehetică prin preotul Țîru Cătălin de la Biserica Surzilor „Sfântul Grigore Palama” – Parohia Mavrodolu, la Filiala Surzilor din Pitești, unde a împărțit mărțișoare și flori enoriașelor și mamelor, de asemenea, după care a explicat credincioșilor prezenți legătura tainică dintre mărțișor – ca binevestitor al primăverii în etimologia populară românească – și renașterea unei noi sesiuni de viață a naturii, precum și participarea noastră a credincioșilor deficienți de auz la roadele Postului Mare prin care se simte gustul lui Dumnezeu, întâmpinând prin aceasta Slăvita Înviere.

Postul și milostenia – bucurii pentru suflet, parohia Valea Mare Ștefănești

Darul bucuriei – parohia Olari, Protoieria Curtea de Argeș