Martori ai Centenarului – cateheză la parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș

Biserica Ortodoxă Română a avut o contribuție majoră la promovarea conștiinței unității spirituale a neamului românesc. Ea a cultivat în sufletele credincioșilor români conștiința trează că ei au aceeași obârșie, ca neam, aceeași limbă şi aceeași credință creștină.

Elevi de la Școala Generală din localitatea Brătești, protoieria Curtea de Argeș, au participat în biserica din localitate la un eveniment cultural dedicat Centenarului Marii Uniri.

Părintele slujitor Ilie Marius a vorbit despre cei 100 de ani de la Unirea românilor, după care copiii au susținut un program artistic.

Mesaj Arhieresc cu prilejul Zilei Naționale a României: 100 de ani de România – Primul Centenar

Sfânta Mare Unire – cateheză la parohia Lăzărești, protoieria Câmpulung Muscel