in

Masa bucuriei – Centrul Social Cultural „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavrii”, parohia Sfinții Voievozi, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 6 februarie 2020)

Creştinul cu suflet bun, milostiv, are lângă el ogor de semănătură (ogorul îl reprezintă nevoiaşii), și trebuie să semene şi din seminţe puţine (milostenie după putere), ajungând să culeagă roade multe (plată multă de la Dumnezeu). Milostenia duce la iertarea păcatelor şi la vindecarea rănilor conştiinţei, întoarce sufletul de la moarte şi-l face să fie moştenitor Împărăţiei Cerurilor.

Preoții slujitori Arsene Nicolae și Palmeș Cristian Constantin de la parohia Sfinții Voievozi din municipiul Curtea de Argeș au oferit daruri pentru elevii Seminarului Teologic „Neagoe Vodă Basarab”, bâtrânilor de la Centrul de Zi pentru Recreere Pensionari și copiilor de la Centrul de Autism.

 

Fericiți cei milostivi, parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș

Daruri pentru cei lipsiți – parohia Sfinții Martiri Brâncoveni, protopopiatul Mioveni