in

Masa bucuriei, parohia Buna Vestire, municipiul Pitești

(Publicat în: 6 mai 2020)

Milostenia izbăveşte din moarte şi nu te lasă să cobori în întuneric, este răsplata vieţii veşnice. În acest sens să luăm ca pildă, apa care stinge focul. Păcatul are forţa focului, dar milostenia are forţa apei: „ Apa va stinge focul arzător şi milostenia va curăţi păcatele“ (Iisus Sirah 3:29).

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, continuă proiectul de ajutorare a celor aflați în Centrul Social „Speranța” din municipiul Pitești, care au zilnic nevoie de hrană. Preoții slujitori Olteanu Valentin, Vîlcoci Eusebiu și Năsturaș Cătălin de la parohia Buna Vestire, protoieria Pitești au vizitat acest centru, oferind hrană caldă acestor oameni defavorizați.

 

Slujind aproapelui, parohia Mărăcineni I, protoieria Mioveni

Teste rapide de detectare Covid 19 dăruite Spitalului de Pneumoftiziologie din Valea Iașului