in

Masa bucuriei – parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 28 iulie 2019)

Iubirea de săraci şi iubirea de străini sunt două ramuri de măslin cu al căror rod se ung toţi, din care însuşi Domnul Îşi unge capul şi picioarele şi va răsplăti în împărăţia cerească pe acela care-L unge. Că adevăratul iubitor de săraci aude pe Cel ce zice: „Milostenia şi credinţa nu te vor lăsa pe tine, însă să le legi pe ele de grumazul tău şi vei afla darul, ca să gândeşti cele bune înaintea Domnului şi a oamenilor”, spunea Sfântul Antioh.

Preoții slujitori Herișanu Ion Cosmin și Tache Marin de la parohia Înălțarea Domnului din municipiul Curtea de Argeș, au adus bucurie pentru câțiva credincioși, cărora le-au dăruit hrană caldă.

Oră de cateheză la parohia Mavrodolu din Pitești

Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, iulie 2019