in

Masa bucuriei, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 18 mai 2019)

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social.

Milostenia sau îndurarea creştină izvorăşte din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele şi ia forma ajutorării materiale şi morale a semenilor aflaţi în nevoie. Mântuitorul, modelul desăvârşit al milosteniei, ne-a înştiinţat că la Judecata de apoi faptele îndurării trupeşti şi sufleteşti sunt acelea care ne vor deschide porţile fericirii veşnice.

Parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia și Stănescu Paul cu sprijinul material al câtorva credincioși pentru care milostenia și iubirea aproapelui reprezintă o permanentă preocupare, înțelegând că mulți au nevoie de ajutor au oferit alimente mai multor familii din vecinătatea Piteștiului.

Cerc pastoral la parohia Târgul Dealului – protoieria Topoloveni

Învierea Domnului Hristos este Învierea noastră, cateheză la parohia Sfântul Apostol Toma din Pitești