in

Masa bucuriei, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social.

Milostenia sau îndurarea creştină izvorăşte din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele şi ia forma ajutorării materiale şi morale a semenilor aflaţi în nevoie. Mântuitorul, modelul desăvârşit al milosteniei, ne-a înştiinţat că la Judecata de apoi faptele îndurării trupeşti şi sufleteşti sunt acelea care ne vor deschide porţile fericirii veşnice.

Parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia și Stănescu Paul cu sprijinul material al câtorva credincioși pentru care milostenia și iubirea aproapelui reprezintă o permanentă preocupare, înțelegând că mulți au nevoie de ajutor au oferit alimente, jucării și haine de sezon mai multor familii din vecinătatea Piteștiului.

 

Daruri pentru elevi, parohia Sfinții Voievozi, municipiul Curtea de Argeș

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, februarie 2019