in

Masa bucuriei, Parohia Valea Mare, orașul Ștefănești

(Publicat în: 29 octombrie 2018)

Nu trece nepăsător pe lângă oamenii săraci, nu îi ocoli şi să nu-ţi fie ruşine să-i ajuţi. Lui Hristos nu Îi este ruşine să primească milostenia ta, pe care o faci prin oamenii săraci, iar ţie îţi este ruşine să-ţi întinzi mâna şi să dai câţiva bănuţi. Nu este aceasta o ruşine şi mai mare? Dacă şi pentru un pahar de apă rece pe care îl dai, Dumnezeu te va răsplăti (Mat. 10, 42), gândeşte-te ce răsplată vei primi dacă vei fi generos cu săracii.

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, desfășoară proiectul ,,Masa bucuriei”, în care părintele slujitor Stancu Sabin Gheorghe de la parohia Valea Mare, orașul Ștefănești, a dăruit alimente pentru o familie cu venituri modeste.

Coriștii argeșeni și musceleni au fost comemorați la parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Pitești

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, pildă de slujire și jertfelnicie, cateheză la parohia Rucărul de Sus, protoieria Câmpulung Muscel