Masa bucuriei pentru comunități defavorizate – parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Milostenia este o virtute foarte scumpă pentru viaţa creştină şi pentru fiecare dintre noi. Pentru că la judecata din urmă Mântuitorul nu aminteşte de toate faptele bune, ci mai ales despre milostenie, care este fiica cea mai mare a iubirii creştine.

Cu purtarea de grijă și cu îndemnul permanent al Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social. Urmând cuvintelor Mântuitorului Hristos, flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat, cu sprijinul material al câtorva credincioși, parohia Mavrodolu prin preoții Stănescu Paul  si Dumitrescu Horia, a dăruit mâncare caldă unei comunități cu posibilități materiale scăzute de lângă Pitești.

CONCURSUL NATIONAL CULTURAL ARTISTIC , UNIREA : LIBERTATE SI UNITATE , IN PROTOIERIA PITESTI

100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România – moment comemorativ în Catedrala Arhiepiscopală