in

Masă caldă pentru cei nevoiași, parohia Prundu III, protoieria Pitești

(Publicat în: 12 februarie 2019)

Atunci cand facem milostenie, trebuie sa avem fata voioasa si sa impartim ceea ce avem mai bun.  Iar ceee ce noi oferim, ni se va intoarce candva ca rasplata. Daca noi impartim o haina rupta, tot cu o haina rupta ne va rasplati Dumnezeu.  Daca noi impartim sarmanilor resturi, de ce asteptam de la Dumnezeu  masa imbelsugata? Daca ne uitam cu ura si ii judecam pe cei sarmani, de ce avem pretentia ca Dumnezeu sa ne priveasca tot timpul cu dragoste? De aceea trebuie sa fim cu luare aminte si sa facem milostenie cu zambetul pe buze, oferind haina pe care am dori sa o purtam si mancare ce ne-ar placea mai mult.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a  desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul,, Nasterea Maicii Domnului”,  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin  si sprijinul teologului Vasile Danut , proiectul social  ,,Masa calda pentru copiii proveniti din familii nevoiase”

 

Cercetarea aproapelui – bucurie duhovnicească, parohia Corbi – Curtea de Argeș

Icoana din sufletul copiilor, cateheză parohia Glavacioc, protoieria Costești