in

Masă caldă pentru copiii nevoiași, parohia Prundu III, municipiul Pitești

(Publicat în: 14 mai 2019)

Milostenia este o icoană a Lui Dumnezeu, devenind modalitate prin care creştinul are posibilitatea de a ajunge la asemănarea cu El. Ea este o stare de jertfă care vine dinlăuntrul fiinţei noastre şi care ne împiedică să nesocotim relaţia cu aproapele. Numai în acest fel vom putea să: „facem bine şi dăm cu împrumut, fără să nădăjduim nimic în schimb” pentru a ne putea numi cu adevărat „fii ai Celui Preaînalt”.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a  desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul,, Nasterea Maicii Domnului”,  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin,  proiectul social  ,,Masa calda pentru  copiii proveniti din familii nevoiase”.

Alături de cei nevoiași, parohia Sfinții Voievozi, protoieria Curtea de Argeș

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, mai 2019