in

Masa calda pentru copiii nevoiasi, parohia Prundu III, Protopopiatul Pitești

(Publicat în: 20 septembrie 2017)

Fiind părtaşi la binefacerile lui Dumnezeu şi la nemărginita Lui milă , suntem datori  la randu-ne, a fi milostivi şi binefăcători fata de cei aflati in suferinte. Să nu uităm, că ajutându-i pe cei săraci şi îndureraţi, nu facem numai o faptă bună „cu cei mai trişti decât noi”, ci ne îmbogăţim pe noi înşine în Dumnezeu. Iar cine se îmbogăţeşte în Dumnezeu, acela pururea cu Domnul şi în Domnul va fi… 

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a continuat,  in Duminica dupa Inaltarea Sfintei Cruci, la Parohia  Prundu III Pitesti cu Hramul ,,Nasterea Maicii Domnului”,  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin, proiectul social  ,,Masa calda pentru copiii nevoiasi’’.

Ajutor la domiciliu, parohia Conțești, Protoieria Mioveni

500 de ani de la sfințirea Catedralei Arhiepiscopale – lansare de carte la Seminarul Teologic din Curtea de Argeș