in

Masă caldă pentru familii nevoiașe, parohia Prundu III, protoieria Pitești

(Publicat în: 13 iulie 2019)

Expresie a iubirii de Dumnezeu, dra­gostea de aproapele, concre­ti­zată în fapte de bunătate sau mi­lă trupească şi sufletească, con­stituie virtutea culminantă creş­tină, cale de împăcare a o­mu­lui cu Dumnezeu, de unire a ce­rului cu pământul şi de do­bân­dire a vieţii veşnice celei fe­ri­cite. Prin nici o altă virtute nu se aseamănă omul atât de mult Părintelui său Ceresc pre­cum o face prin milostenie şi nici o altă faptă bună nu îşi do­bân­deşte o aşa de înaltă răs­pla­tă din partea Lui precum iubi­rea semenilor, în mod deosebit a celor aflaţi în necaz şi su­fe­rin­ţă, în lipsuri materiale şi dureri tai­nice lăuntrice, uitaţi şi nea­ju­­toraţi, umiliţi şi prigoniţi, mar­ginalizaţi şi ignoraţi. 

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a  desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul,, Nasterea Maicii Domnului”,  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin si sprijinul tanarului consilier parohial Badea Razvan,  proiectul social  ,,Masa calda pentru  familii nevoiase”.

Alături de cei încercați – parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Protoieria Pitești – Campionii Bucuriei Sociale, iulie 2019