in

Măști și mănuși chirurgicale pentru Spitalul de Pediatrie din Pitești și Azilul din Călinești – parohia Turculești, protoieria Topoloveni

(Publicat în: 6 aprilie 2020)

Pe aproapele nostru să-l iubim „ca pe noi înşine”, adică aşa cum ne iubim pe noi, cum ne îngrijim, ne hrănim, tot aşa se cuvine să iubim, să miluim, hrănim, să ajutăm şi să îndrumăm pe calea mântuirii pe aproapele nostru. Iar pe noi înşine se cuvine să ne mustrăm pentru păcatele noastre, socotindu-ne mai păcătoşi decât toţi oamenii. Aşa de vom face, aşa de vom iubi pe Dumnezeu şi pe aproapele, ne vom mântui cu adevărat şi vom fi primiţi în Împărăţia Cerurilor!

Părintele slujitor Bologea Cosmin de la parohia Turculești, protoieria Topoloveni a venit în ajutorul cadrelor medicale, în această perioadă de grea încercare, oferind 1.500 de măști și mănuși chirurgicale pentru Spitalul de Pediatrie din Pitești și Azilul din Călinești.

 

Samarineanul milostiv – parohia Geamăna, protoieria Pitești

Alături de cei necăjiți, parohia Sfinții Împărați din municipiul Curtea de Argeș