in ,

Mediul în care trăim

(Publicat în: 10 decembrie 2018)

Cine nu ştie cât de important este mediul în care trăim? Oamenii iau culoarea locului unde s-au născut şi unde se hrănesc, mângâiaţi de razele soarelui şi adierile vântului.

Se spune că „cei înţelepţi, chiar când sunt puternici, dacă aşteaptă alte timpuri, trebuie să trăiască negreşit împreună chiar şi cu oameni josnici şi răi, iscusiţi în vorbe viclene”. Aşa gândesc indienii. Şi ca să nu ne îndepărtăm de înţelepciunea Indiei, am mai adăuga şi cele în legătură cu puterea noastră de a ne sili să devenim buni şi de folos. Chiar dacă este acelaşi pământ şi aceeaşi apă, copacul mango produce dulceaţă, iar copacul nimba amărăciune. Aşa este în natură. Între noi trebuie să fim numai buni!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 10 decembrie 2018

Sfântul Ierarh Nicolae și Sfânta Muceniță Filoteia, modele de iubire a aproapelui, cateheză parohia Glâmboc, protoieria Pitești