in

Mesageri de Crăciun la parohia Bascov din Pitești

(Publicat în: 28 decembrie 2019)

Colindul românesc, prin forma sa simplă şi prin învățătura pe care o exprimă, reprezintă glasul sfânt al Sfintei Evanghelii şi al Bisericii, extins sau transmis în sufletele şi-n casele dreptcredicioşilor români de pretutindeni. Colindul reprezintă ecoul popular şi artistic al cântărilor bisericeşti liturgice.

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a avut loc un concert de colinde organizat de preoții Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești și Tudor Răzvan de la parohia Bascov, în care copiii au recitat poezii și au cântat colinde. La final au fost oferite daruri.

 

Bucuria de a dărui, parohia Fâlfani II, protoieria Costești

Vizită duhovnicească la bătrânii din Rucăr