in

Mesageri de Crăciun la parohia Corbi din protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 21 decembrie 2019)

Colindul românesc, prin forma sa simplă şi prin învățătura pe care o exprimă, reprezintă glasul sfânt al Sfintei Evanghelii şi al Bisericii, extins sau transmis în sufletele şi-n casele dreptcredincioşilor români de pretutindeni. Colindul reprezintă ecoul popular şi artistic al cântărilor bisericeşti liturgice.

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a avut loc un concert de colinde la parohia Corbi. Preoții slujitori Dumitru Gheorghe și Roșu Ion Irinel, au primit colindătorii care au bucurat sufletele credincioșilor și le-au oferit daruri.

Darul bucuriei, parohia Drăguțești, protoieria Pitești

ZIUA VICTORIEI REVOLUŢIEI ROMÂNE ŞI A LIBERTĂŢII, sărbătorită la Grădinița Băiculești