in

MICA UNIRE sărbătorită la Grădinița Căsuța cu Povești din Curtea de Argeș

(Publicat în: 25 ianuarie 2020)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a sărbătorit MICA UNIRE la Grădinița Căsuța cu Povești din municipiul Curtea de Argeș.

Doamna profesoară, Cornelia-Eliza Ilic a vorbit pe înțelesul celor mici despre Unirea Principatelor Române sub conducerea lui Alexandru Ioan Cuza și a organizat un mic program muzical cu piese istorice. Copiii au desenat diferite obiecte tradiționale din acea vreme, iar la final le-au expus.

La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a mulțumit pentru activitate și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Mica Unire de la 1859 a fost primul pas important pe calea înfăptuirii statului național unitar român.

Sfântul Grigorie Teologul: Căldura Harului

Ziua Unirii sărbătorită de nevăzătorii piteșteni