in

Mici fiind, învățăm despre Unirea cea Mică, la Grădinița Aripi deschise din Pitești

(Publicat în: 23 ianuarie 2016)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a desfășurat o activitate închinată zilei de 24 ianuarie, moment la care serbăm Mica Unire, înfăptuită în anul 1859.

Activitatea s-a desfășurat la Grădinița cu Program Prelungit “Aripi deschise” din Pitești. Celor mici le-a fost prezentat filmulețul didactic “Moș Ion Roată și Unirea”, s-a organizat un concurs de desen tematic și au fost învățați să joace Hora Unirii. Cei mici au fost atenți, primind din partea preotului Jianu Valter – Alexandru iconițe și cărticele de colorat. Clasa a fost împodobită cu o frumoasă icoană, la care cei mici să-și îndrepte privirea atunci când își fac rugăciunea.
Doamna director Postelnicescu Corina și doamna educator Popescu Vasilica – Narcisa, au fost încântate de activitatea ce a avut loc, și de interesul manifestat de copii, propunând ca asemenea acțiuni să continue și în viitor.

A fi singur

Mica Unire – Primul pas spre România la Biblioteca Județeană Argeș