in

Milostenia, bucurie pentru suflet – parohia Sfinții Voievozi, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 28 decembrie 2019)

Milostenia este cea mai mare şi cea mai bineplăcută lui Dumnezeu jertfă. De aceea, şi Apostolul ne sfătuieşte: Facerea de bine şi întrajutorarea nu le daţi uitării; căci astfel de jertfe sunt bine plăcute lui Dumnezeu (Evrei 13, 16). Fiind făcut după chipul Stăpânului său, omul este dator să sădească în inină sămânţa milei creştine. Din acest punct de vedere, mila nu este numai o însuşire dumnezeiască, ci şi una dintre virtuţile cu care se încununează adevăraţii creştini, podoabă nepreţuită şi fântână nesecată a veşnicelor bunătăţi.

Preoții slujitori Arsene Nicolae și Palmeș Cristian Constantin de la parohia Sfinții Voievozi au dăruit alimente pentru masa de sărbători, familiilor cu greutăți materiale și cu probleme de sănătate.

 

Vizită duhovnicească la bătrânii din Rucăr

Zâmbet în suflet de copil, parohia Vlășcuța, protoieria Costești