in

Milostenia, cheia virtuților – parohia Lunca Corbului, protoieria Costești

(Publicat în: 9 iulie 2019)

Milostenia nu este compasiune pasivă și fără rezultat, ci gest activ prin care ne dovedim dragostea față de celălalt. Și în acest gest se ascunde o frumusețe rară, Dumnezeiască, deoarece „frumusețea milosteniei nu se măsoară după cantitate, ci după dărnicia sufletului” (Sfântul Ioan Hrisostom).

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfășurat o acțiune socială în care părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu de la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești, a dăruit alimente și dulciuri pentru un copil.

Bătrâneți binecuvântate – mănăstirea Glavacioc

Poetul Vasile Militaru a fost comemorat la parohia Sfântul Ierarh Nicolae și Sfântul Nectarie din Pitești