in

Milostenia – darul lui Dumnezeu pentru oameni, parohia Glâmboc, protoieria Pitești

(Publicat în: 6 ianuarie 2019)

Marele Arhanghel al lui Dumnezeu, Rafail, care a fost trimis să ajute la căsătorie lui Tobie, a zis: ”Bună este rugăciunea cu post, cu milostenie și cu dreptate. Mai bine este a face milostenie decât a strânge aur, că milostenia din moarte izbăvește și curăță păcatele. Cei ce fac milostenia din dreptate, umple-se-vor de viață, iar cei ce păcătuiesc, vrăjmași sunt ai vieții lor”.

Cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, Eparhia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a venit în ajutorul unei familii cu venituri mici, prin darurile oferite de preoții slujitori Lazăr Cristian și Moise Dumitru Alexandru de la parohia Glâmboc, protoieria Pitești.

 

Colindul sfânt și bun la biserica din Oești

De la suflet către suflet, parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena, protoieria Curtea de Argeș