in

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 7 iunie 2019)

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social. Cât de mare lucru este milostenia, pentru că şi în acest veac ajută şi întru cel de dincolo, de bucurie duhovnicească umple, spre Dumnezeu apropie şi asemenea cu îngerii ne face. Că despre ea se zice în Scriptură: „Faceţi milostenie, ca şi vouă să vă fie milostiv Domnul. Daţi, zice, şi vi se va da vouă. Că scris este: „Pe focul cel aprins îl stinge apa, iar milostenia curăţeşte păcatele.”

Parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia și Stănescu Paul Adrian cu sprijinul material al câtorva credincioși pentru care milostenia și iubirea aproapelui reprezintă o permanentă preocupare, au oferit alimente și haine unei familii cu posibilități materiale reduse din Pitești.

Concurs de goalall la Pitesti

Ziua Eroilor în Eparhia Argeșului și Muscelului