in

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Vișoi, Protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 11 septembrie 2019)

Milostenia poate fi făcută cu fapta sau chiar cu vorba. A da celor săraci o haină, spre a-i feri de frig, a hrăni un flămând şi a nu-l lăsa cu mâna întinsă, înseamnă milostenia cu fapta. Dar milostenie este şi orice vorbă spusă cu iubire şi căldură, orice sfat spus din inimă. Este ca un balsam de pus la rană, mângâiere şi alinare a suferinţelor sufleteşti. Un sfat bun, o încurajare la vreme de necaz sunt daruri nepreţuite.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune socială, în care preoții slujitori Florea Cătălin și Ganea Andrei de la parohia Vișoi, municipiul Câmpulung Muscel, au dăruit alimente, rechizite și ghiozdane pentru o familie cu venituri modeste.

 

Educație, poartă către viitor, parohia Sfântul Vasile cel Mare, protoieria Curtea de Argeș

SATUL ROMÂNESC- regăsit în sufletul copiilor de la Școala Valea Danului