in

Milostenie, hrana sufletului, parohia Slatina, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 24 decembrie 2018)

Creștinul învață de la Dumnezeu iubirea față de aproapele său. Când Domnul Iisus a rostit Fericirile în Predica Sa de pe Munte, zicând: ”Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui”, s-a referit la milostenia care vine din iubirea față de Dumnezeu și de aproapele nostru. Milostenia se concretizează în faptele milei trupești, prin aceasta înțelegând ajutorul material și faptele milei sufletești, adică ajutorul moral săvârșit față de cei aflați în lipsuri și suferințe.

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Eparhiei Argeșului și Muscelului, a venit în ajutorul unor familii nevoiașe, care au primit alimente din partea părintelui slujitor Enache Ion Cristinel de la parohia Slatina, protoieria Curtea de Argeș.

 

Moș Crăciun cu plete dalbe – colinde la Paraclisul din fosta Închisoare Pitești

Bucuria Nașterii Pruncului Iisus – cateheză parohia Rotărești, protoieria Pitești